Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej
Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej

Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nazwa „światła do jazdy dziennej” mogą nas nieźle zmylić. Jakiś czas temu zmieniły się przepisy odnośnie ich użytkowania. Niestety nie są to światła, których używa się cały dzień. Ustawodawca wyraźnie określa kiedy możemy stosować takie światła, a kiedy powinniśmy je zmienić, żeby nie tylko uniknąć mandatu, ale także zachować swoje bezpieczeństwo.

Wg przepisów ustawy „Prawo o ruchu drogowym” światłami, z których możemy korzystać o każdej porze dnia i nocy są światła mijania. Światła do jazdy dziennej mogą być alternatywnie do nich stosowane, jednak tylko od świtu do zmierzchu. Dodatkowo jedynie wtedy gdy mamy bardzo dobrą widoczność. Kiedy pogoda nam się zepsuje, zacznie padać deszcz, śnieg, czy pojawi się mgła, automatycznie musimy je zmienić na światła mijania. Według ustawy zmniejszenie widoczności powoduje zmiana warunków atmosferycznych, czego ocena zostawiona została już kierowcy.

Dodatkowo, przy słabej widoczności możemy włączyć światła przeciwmgielne. Możemy je stosować jako jedyne, bądź dodatkowo do świateł mijania. Ograniczoną możliwość mamy jednak w związku ze światłami przeciwmgielnymi tylnymi. Możemy ich używać tylko, jeśli widoczność spada poniżej 50 m. W innym przypadku muszą być wyłączone.

Przy wymianie świateł, dla własnego bezpieczeństwa warto jest zwracać uwagę na zakup jedynie dobrych świateł. Kupując mniejszej jakości światła, nie zwracając przy tym uwagi na sposób oświetlania przez nie drogi, możemy narazić bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów. Nie dają nam tak dobrej widoczności, przez co sami sobie zwiększamy niebezpieczeństwo wpadnięcia w kolizję, a być może i nawet wypadek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Najnowsze wpisy

Salon samochodów używanych z gwarancją mechaniczną. Tylko u nas otrzymasz raport CEPIK, pomiar lakieru, wideo prezentację oraz gwarancję mechaniczną. Ponadto sprawdzisz wybrany egzemplarz na stacji diagnostycznej przed zakupem! Kupuj tylko sprawdzone samochody!
Copyright © 2021. All rights reserved.