Proces rejestracji samochodu
Proces rejestracji samochodu

Proces rejestracji samochodu

[vc_row css=”.vc_custom_1460220022793{margin-top: 50px !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Po zakupie samochodu jedną z pierwszych rzeczy, które robimy jest udanie się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania naszego nabytku. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta. Trudniej jest w momencie, kiedy już się tam wybierzemy i zaczniemy się zastanawiać co trzeba ze sobą wziąć.

Kiedy można zarejestrować samochód

Polskie prawo mówi, że samochód rejestruje się do 30 dni od daty zakupu. Należy udać się w tym celu do wydziału komunikacji, który zazwyczaj znajdziemy w starostwie powiatowym odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania. Możemy udać się tam bez względu na to czy mamy już złożony druk i opłacony podatek PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych wynoszący 2% wartości samochodu), czy jeszcze tego nie zrobiliśmy. Na to możliwość mamy do 14 dni od momentu zakupu samochodu.

Podatku tego nie musi płacić kupujący w przypadku, gdy sprzedający to przedsiębiorca i na sprzedawane auto wystawia fakturę VAT.

Potrzebne dokumenty

W przypadku rejestracji potrzebujemy inne dokumenty, gdy rejestrujemy nowy samochód i inne przypadku zakupu samochodu używanego. Ważne jest też to, jakie jest pochodzenie tego samochodu.

W przypadku samochodu pochodzącego z Polski potrzebny jest:

 1. wypełniony formularz wniosku (dostępny zazwyczaj na stronie internetowej urzędu bądź na miejscu, w urzędzie),
 2. dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny itp.),
 3. dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym,
 4. karta pojazdu – jeżeli została wydana,
 5. dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC – tylko do wglądu,
 6. stare tablice rejestracyjne.

W przypadku osób prawnych potrzebny będzie jeszcze wypis/odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Jeżeli samochód pochodzi z innego powiatu, to tablice rejestracyjne zostaną wymienione na nowe. Jeżeli natomiast z tego samego – zostaną tylko naklejone znaki legalizacyjne. W tym przypadku koszt rejestracji wyniesie 81 zł.

W przypadku samochodu pochodzącego spoza Polski:

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by przetłumaczyć dokumenty!

Dopiero później możemy się udać do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. Do tego potrzebujemy takie dokumenty jak:

 1. wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 2. dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestracje pojazdu,
 3. dowód własności pojazdu,
 4. dowód odprawy celnej dla aut spoza Unii,
 5. dowód opłacenia podatku akcyzowego w urzędzie celnym,
 6. wystawione przez urząd skarbowy zaświadczenie VAT-25,
 7. dowód uiszczenia opłaty recyklingowej.

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Nie ma potrzeby składania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego uzyskanego w naszym kraju. Wystarczy aktualne badanie wbite do dowodu rejestracyjnego. Należy jednak przynieść i zostawić w urzędzie tablice rejestracyjne. Tak jak w przypadku samochodu pochodzącego z Polski, najpierw otrzymamy tzw. miękki dowód rejestracyjny (jako pozwolenie czasowe – 30 dni), a dopiero po kilku tygodniach wymieniamy go na stały dowód rejestracyjny pojazdu.

Rejestracja nowego pojazdu:

Tutaj sprawa jest o wiele prostsza. Wszystkie dokumenty dostajemy od dealera, sami musimy wypełnić jedynie wniosek o rejestrację pojazdu.

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT),
 • kartę pojazdu,
 • wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji.

Rejestracja nowego pojazdu spoza granicy UE:

Do czynności, które należy wykonać przy rejestracji samochodu z Polski, dodatkowo należy dokonać:

 • odprawy celnej,
 • zapłaty akcyzy,
 • zapłaty podatku VAT.

 

Opłaty:

Koszt rejestracji w przypadku posiadania karty pojazdu – 180,50 zł
Koszt rejestracji w przypadku braku karty pojazdu – dodatkowo 75 zł
Indywidualne tablice – 1098 zł

Rejestracja w przypadku współwłaścicieli

Każda osoba będąca współwłaścicielem pojazdu musi zgłosić się do wydziału komunikacji w celu rejestracji z pełnomocnictwem wszystkich pozostałych.

Rejestracja za pomocą osoby trzeciej

Można dokonać rejestracji w urzędzie za pomocą osoby trzeciej, jednak wtedy potrzebne jest dodatkowo pełnomocnictwo. W przypadku, gdy taką osobą jest małżonek, wstępny, zstępny, brat lub siostra to nie trzeba uiszczać żadnych opłat. W innym przypadku koszt takiego pełnomocnictwa wynosi 17 zł.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Salon samochodów używanych z gwarancją mechaniczną. Tylko u nas otrzymasz raport CEPIK, pomiar lakieru, wideo prezentację oraz gwarancję mechaniczną. Ponadto sprawdzisz wybrany egzemplarz na stacji diagnostycznej przed zakupem! Kupuj tylko sprawdzone samochody!
Copyright © 2021. All rights reserved.