Audi czy Alfa Romeo?
Audi czy Alfa Romeo?

Audi czy Alfa Romeo?

Audi A6 3.0 TDI i Alfa Romeo 159 2,4 JTD to dwa samochody podobne, a jednak całkowicie inne. Oba produkowane w podobnych latach. Który z tych aut może być bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców?

Dla przyszłych nabywców danego samochodu oprócz ceny samego samochodu z pewnością ważne jest to ile kosztuje użytkowanie takiego pojazdu. Podstawowym kryterium oceny wydają się być konkretne dane dotyczące zużycia paliwa. W jaki sposób prezentuje się to w odniesieniu do tych dwóch samochodów? W przypadku Alfy Romeo średnie spalanie w mieście wynosi 7,9 litra na 100 kilometrów. Audi w mieście spala prawie o dwa litry paliwa więcej, bo 9,7.

Audi pomimo sporo większej pojemności silnika jak i większej mocy jedynie nieznacznie lepiej wypada także pod kątem przyspieszenie, co może być ważne dla tych, którzy lubią duże prędkości. Do 100 kilometrów Audi rozpędzi się w ciągu 7,4 sekundy, natomiast Alfa Romeo potrzebuje na dojście do takiej prędkości 8,3 sekundy. Maksymalna prędkość jest trochę większa w Audi gdzie wynosi 233 km/h. W Alfa Romeo licznik zatrzymuje się na poziomie 226 km/h.

Minusem samochodu Audi są koszty utrzymania, samochody z przebiegami rzędu 200 tys złotych wymagają kosztów porównywalnych z ceną ich zakupu. Wymiana paska rozrządu może sięgać kwoty nawet 8 tys złotych, zawieszenie pneumatyczne turbina jak wtryski to wydatek grubo ponad 10 tys zł. Co oznacza iż w pesymistycznej opcji, gdy samochód nie był serwisowany w aso, a wszystkie w/w elementy są nie wymienione od nowości możemy wpakować się na tykającą bombę. Nie wspominając o kosztach naprawy automatycznych skrzyń biegów w które te samochody wyposażane są masowo. Alfa Romeo to samochód mimo pozorów bezawaryjny a do tego tani w utrzymaniu, części zamienne produkowane przez firmę Fiat można zakupić bardzo tanio.

W Audi częściej trzeba wymieniać olej i rozrząd. Zalecana wymiana oleju powinna odbyć się po 15 000 tysiącach przejechanych kilometrów. Z kolei rozrząd powinien być wymieniony po 120 000 tysiącach kilometrów. W Alfa Romeo jest to odpowiednio 30 000 tysięcy dla wymiany oleju oraz 150 000 tysięcy dla wymiany rozrządu. Na koniec warto również wspomnieć o mocy obu samochodów. Większą moc posiada Audi, bo 233 koni mechanicznych, w Alfa Romeo jest to równe 200.

Podsumowując, Audi to samochód popularny, bardzo wygodny oraz luksusowy dający przyśpieszenie na odpowiednim poziomie, Alfa to znowu samochód o charakterze sportowym, który pod względem utrzymania jest dużo tańszy a za razem równie dynamiczny jak Audi.

Najnowsze wpisy

Chevrolet 3100 z 1947r

Chevrolet 3100 z 1947r

Krystian Stein
26 listopada 2023
Jeżeli oglądanie filmy oraz interesujecie się motoryzacją na pewno w którymś widzieliście Amerykańskie pół ciężarówki takie jak Chevrolet...
Salon samochodów używanych z gwarancją mechaniczną. Tylko u nas otrzymasz raport CEPIK, pomiar lakieru, wideo prezentację oraz gwarancję mechaniczną. Ponadto sprawdzisz wybrany egzemplarz na stacji diagnostycznej przed zakupem! Kupuj tylko sprawdzone samochody!
Copyright © 2021. All rights reserved.