Co sprawdzić kupując samochód używany?
Co sprawdzić kupując samochód używany?

Co sprawdzić kupując samochód używany?

Każdy kupując samochód używany obawia się zakupu jeżdżącej miny na kółkach, która będzie skarbonką bez dna. W związku z czym zawsze warto dokładnie sprawdzić samochód oraz wszelkie dokumenty przed zakupem. Jak to zrobić i na co zwrócić główną uwagę?  Nasze poszukiwania samochodu warto zacząć od przesortowania ogłoszeń, warto wyeliminować samochody których cena jest dużo niższa niż średnia cena takiego samochodu w tym roczniku, warto tutaj zaznaczyć iż powiedzenie „jaka cena taki stan” w samochodach używanych sprawdza się w 100%, nie wierzmy więc w okazje cenowe, każdy samochód o dużo niższej cenie niż cena giełdowa, to zazwyczaj samochód który wymaga większego lub mniejszego wkładu finansowego. Kupując samochód warto nawet zwrócić uwagę na samochody droższe niż cena giełdowa ponieważ nie rzadko są one w dużo lepszym stanie i z niższymi autentycznymi przebiegami.

Po wybraniu swojego wymarzonego samochodu przechodzimy do jego oględzin. Oględziny warto zacząć od sprawdzenia stanu blacharsko lakierniczego, nie ukrywajmy większość samochodów używanych miało lakierowany jakiś element, tu brama, tu kot a tu dziecko porysowało. Warto jednak pomimo to dokładnie sprawdzić samochód czujnikiem grubości lakieru, nasz salon samochodów używanych AutoStein w Radlinie ( Miasto pomiędzy Rybnikiem a Wodzisławiem śląskim ) takie czujniki klientom udostępnia. Mierząc więc grubość pokrywy warto zwrócić szczególną uwagę na elementy których grubość znacząco przekracza 300 mikronów, ponieważ oryginalny lakier to poziom pomiędzy 60-160 mikronów, druga wierzchnia warstwa to poziom 180-260 mikronów, a wszystko powyżej 300 mikronów to zazwyczaj naprawa blacharska i szpachlówka.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie stanu wnętrza, zużycia pedałów, kierownicy, foteli, oraz dokładne sprawdzenie wszystkich podzespołów elektrycznych będących na wyposażeniu samochodu używanego. po dokładnym sprawdzeniu przechodzimy do pokrywy silnika, tutaj baczną uwagę zwracamy na wycieki oleju, stan płynu chodzącego czy przypadkiem olej się do niego nie dostaje poprzez uszczelkę pod głowicą, oraz sprawdzamy elementy blacharskie takie jak podłużnice czy przypadkiem nie były spawane, prostowane lub czy nie są krzywe i uszkodzone.

Po sprawdzeniu wizualnym warto udać się na stację diagnostyczną celem sprawdzenia stanu technicznego zawieszenia, stanu podwozia oraz poziomu emisji spalin. Po sprawdzeniu powinniśmy otrzymać wydruk z dokładnie wypisanym stanem technicznym takich elementów jak amortyzatory, hamulce, wszelkiego rodzaju informacje jak zbieżność kół. Koszt sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej to zazwyczaj ok 30 zł, nasz komis samochodowy AutoStein umożliwia dokładne sprawdzenie każdego samochodu na stacji diagnostycznej.

Po takim sprawdzeniu podczas jazdy próbnej sprawdzamy sprzęgło czy się nie ślizga, sprawdzamy dynamikę silnika oraz czy nie zostawia chmury dymu podczas przyśpieszania. W dieslach sprawdzamy czy nie włącza nam się tryb awaryjny przy wyższych obrotach.

Po tak dogłębnym sprawdzeniu przechodzimy do sprawdzenia dokumentów, komis powinien nam wystawić Fakturę Vat marża zwalniając nas z opłaty skarbowej, jak i musimy zwrócić uwagę na ciągłość umów. Warto również sprawdzić historię przebiegu i samochodu w CEPIKU, dostaniemy tam takie informacje jak przebieg samochodu podczas badań technicznych, ilość właścicieli itp. Po podpisaniu umów sprawdzamy długość polisy OC i przepisujemy ją na własne nazwisko. Niektóre komisy takie jak nasz dodatkowo oferują Gwarancję mechaniczną która jest dużą zaletą podczas zakupu samochodu używanego. Daje nam spokój i nie musimy martwić się żadną awarią. Zazwyczaj gwarancje są na okres miesiąca z możliwością przedłużenia nawet do roku czasu. Nasz komis oferuje taką gwarancję na każdy samochód do 20 roku, bez znaczenia na cenę czy to za 1 tys złotych czy za 90 tys.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą samochodów używanych z Gwarancją w naszym salonie mieszczącym się na ul. Rybnickiej 68 w Radlinie. Komis nasz mieści się ok 3 km od Wodzisławia śląskiego, 3 km od Rybnika jak 10 km od Jastrzębia zdrój czy Gorzyc. Ponadto Klienci z Raciborza również nie powinni mieć problemów z dojechaniem ponieważ to zaledwie 20 km.

Salon samochodów używanych z gwarancją mechaniczną. Tylko u nas otrzymasz raport CEPIK, pomiar lakieru, wideo prezentację oraz gwarancję mechaniczną. Ponadto sprawdzisz wybrany egzemplarz na stacji diagnostycznej przed zakupem! Kupuj tylko sprawdzone samochody!
Copyright © 2021. All rights reserved.