Zaniżona faktura sprzedażowa za samochód – problemy z zwrotem auta, rękojmią, oszustwo podatkowe!
Zaniżona faktura sprzedażowa za samochód – problemy z zwrotem auta, rękojmią, oszustwo podatkowe!

Zaniżona faktura sprzedażowa za samochód – problemy z zwrotem auta, rękojmią, oszustwo podatkowe!

Jeżdżąc z naszymi klientami w ramach zakupu skontrolowanego nieraz trafiamy do przydomowych handlarzy lub komisów samochodowych którzy zaniżają faktury sprzedażowe za samochód. Często wymówką handlarzy są wysokie podatki, akcyza i nie opłacalność sprzedaży za pełną kwotę na fakturze. Czy więc decydować się na zakup samochodu z takiej firmy? Jako specjaliści odradzamy!

Jakie więc są konsekwencje zakupu samochodu z zaniżoną wartością na fakturze? Pierwszym z ważniejszych powodów do rezygnacji z zakupu jest problem z reklamacją samochodu w razie awarii czy wykrycia wad ukrytych. Komis sprzedając samochód odpowiada za wady zatajone czy też ukryte samochodu, normalnie mamy prawo do dochodzenia swoich praw. Inaczej się to ma w sytuacji zaniżonej faktury, sprzedawca w tej sytuacji ma nas w szachu, a mianowicie w razie chęci zwrotu samochodu lub pokrycia kosztów naprawy sprzedawca zaoferuje nam kwotę zgodną z kwotą widniejącą na dokumencie, a nie realną kwotę zapłaty.

Kolejną kwestią jest fakt iż oszukując na fakturach jaką mamy pewność iż sprzedawca ten jest uczciwy i rzetelny co do stanu technicznego samochodu? Ponadto kwota zaniżenia daje nam obraz ceny za którą sprzedawca nabył samochód, jeżeli różnica jest nieznaczna oznaczać to może fakt chęci zaoszczędzenia na podatku, jeżeli jednak kwota na fakturze jest znacząco niższa niż cena oferowana, powinno nam to dać do myślenia. Sprzedawca raczej nie chce wykazać straty na samochodzie która wiązała by się z kontrolą urzędu skarbowego w związku z czym zazwyczaj cena zaniżona jest do wartości zakupu samochodu. Jeżeli wartość jest niższa o 50% od wartości giełdowej danego rocznika powinniśmy zastanowić się dlaczego nabył ten samochód aż tak tanio.

Zaniżona faktura i problemy z urzędem skarbowym? Oczywiście podpisując dokument finansowy w tym przypadku fakturę lub umowę kupna sprzedaży bierzemy czynny udział w przestępstwie i w razie wykrycia przez urząd skarbowy iż wybrany sprzedawca zaniżał kwoty możemy zostać wezwani na przesłuchanie do urzędu skarbowego a nawet do sądu właściwego dla siedziby zamieszkania właściciela komisu. A  co za tym idzie zmuszeni jesteśmy do poświęcenia swojego czasu, nerwów i urlopu na sprawy związane z niższą kwotą ma dokumencie. Ponadto urząd skarbowy lub sąd mogą oskarżyć również nas o przestępstwo i nałożyć na nas karę grzywny lub pozbawienia wolności.

W związku z powyższym odradzamy zakupu samochodu z zaniżonymi wartościami na umowach. Zachęcamy do zakupu samochodu z komisów, firm i osób prywatnych będących uczciwymi co do kwot i stanu samochodu.

Najnowsze wpisy

Chevrolet 3100 z 1947r

Chevrolet 3100 z 1947r

Krystian Stein
26 listopada 2023
Jeżeli oglądanie filmy oraz interesujecie się motoryzacją na pewno w którymś widzieliście Amerykańskie pół ciężarówki takie jak Chevrolet...
Salon samochodów używanych z gwarancją mechaniczną. Tylko u nas otrzymasz raport CEPIK, pomiar lakieru, wideo prezentację oraz gwarancję mechaniczną. Ponadto sprawdzisz wybrany egzemplarz na stacji diagnostycznej przed zakupem! Kupuj tylko sprawdzone samochody!
Copyright © 2021. All rights reserved.